Elektrospeed

Hurtownia elektryczna Łódź – co warto wiedzieć o przewodach elektrycznych?

Artykuły elektryczne dostępne w hurtowni elektrycznej w Łodzi to bogaty asortyment dla profesjonalistów, jak i amatorów. Na półkach ogromną przestrzeń zajmują między innymi przewody elektryczne, które wykorzystywane są w szerokim zakresie. Czym są przewody elektryczne i co warto o nich wiedzieć?

Przewód elektryczny

Hurtownia elektryczna Łódź to miejsce, w którym przewody należą do jednych z najważniejszych produktów. Pojęcie przewodu elektrycznego określa łącznik, który przewodzi prąd elektryczny i łączy źródło zasilania z odbiornikiem, czyli dowolny sprzętem elektronicznym. Wśród przewodów wymienić możemy modele jednożyłowe oraz wielożyłowe, a te drugie mogą stanowić połączenie większej ilości przewodów jednożyłowych, które pokryte są wspólną warstwą ochronną.

Każdy poszczególny przewód składa się z żył, które mogą być oparte na bazie z miedzi lub aluminium. Najlepsze z nich to przewody miedziane, gdyż pozwalają zyskać większą łatwość łączeń, ale i oferują wyższą wytrzymałość mechaniczną. Nierzadko na rynku znaleźć można rozwiązania łączące te dwa materiały w postaci przewodów aluminiowych w miedzianych powłokach. Przewody aluminiowe wyróżnia niższa cena, chociaż jedne i drugie są do siebie bardzo podobne. Profesjonaliści zalecają jednak wybór wariantów miedzianych, gdyż ograniczają one pękanie żył np. w trakcie zdejmowania izolacji, do minimum.

Oznaczenia przewodów elektrycznych – jak wybrać najlepszy wariant?

W hurtowni elektrycznej w Łodzi znaleźć można dowolne rozwiązania w zakresie przewodów. Jak jednak poznać, który przewód elektryczny wykonano z miedzi, a który z aluminium? To proste, gdyż wszystko określa oznaczenie na każdym z nich. Modele wykonane z aluminium oznaczone są symbolem A, z kolei miedziane – wykonane ze stali, posiadają oznaczenie F.

Innym ważnym elementem określających typ przewodu jest oznaczenie jego konstrukcji żyły. Jest to symbol znajdujący się na początku opisu przewodu. Warianty D oznaczają drut (rozwiązanie przeznaczone do instalacji sztywnych np. podtynkowych), L określają linkę (idealna opcja do instalacji giętkich, np. odbiorników ruchomych), a L.g – linkę giętką.

Kolejny element oznaczenia przewodu elektrycznego jest materiał izolacji. Wśród nich wymienić możemy Y – polwinit, G – gumę oraz X – polietylen. Każdą z powyższych izolacji dopełniają warstwy ochronne jak powłoka, czyli szczelna warstwa mająca zapobiec dostaniu się do przewodu wilgoci, pancerz z metalowej taśmy lub drutu chroniący przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz odzież, czyli oplot wykonany z materiałów włóknistych zapewniających izolację chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi.

Na przewodach znajdziemy również oznaczenie budowy przewodu – p (płaski), u (uzbrojony) i n (wyposażony w linkę nośną). Przewód może posiadać powłokę z przędzy bawełnianej, izolację odporną na wysokie temperatury, materiał niepalny oraz zwiększoną grubość izolacji.

Warto wspomnieć również o przeznaczeniu przewodu – ak (przewód akumulatorowy), t (przewód wtynkowy), w (przewód wysokiego napięcia), jo (przewód jezdny okrągły) oraz jp (przewód jezdny profilowany). Na przewodzie oznaczane jest również jego napięcie znamionowe UO i U.